Zez zbieżny niemowlęcy u Drew
Drew urodził się z zezem zbieżnym niemowlęcym. Diagnozę wydano, gdy miał cztery miesiące, lecz rodzice zaczęli podejrzewać, że coś jest nie tak z jego oczkami już osiem tygodni po urodzeniu chłopca.
Gdy poznali diagnozę, zaczęli szukać lekarza, który wykonałby zabieg u ich synka. Mieszkali wówczas w Rockford w stanie Michigan, a tata Drew pracował od poniedziałku do czwartku w Detroit (około 2 godziny drogi od domu). Wreszcie, dopiero gdy rozszerzyli zakres poszukiwań poza rejon Great Rapids aż do Detroit, trafili na okulistę dziecięcego, którego opisują tak: – To Anioł, zesłany na Ziemię, by pomagać dzieciom w kłopotach ze wzrokiem.
Mama Drew dodaje jeszcze: – Nasz okulista dziecięcy ma tak niezwykły kontakt z dziećmi (i ich rodzinami!), że nawet nie umiem ubrać tego w słowa. Bardzo pozytywnie odebraliśmy jego osobę już po pięciu minutach pobytu w gabinecie – jego podejście do pacjenta i wiedza wzbudziły w nas podziw.
20 kwietnia 2010 roku, w wieku dziewięciu miesięcy, Drew przeszedł pierwszą operację na zeza zbieżnego. Oba mięśnie wewnętrzne gałki ocznej zostały skorygowane, a zabieg trwał trochę ponad godzinę. Dla rodziny Drew był to dzień pełen wrażeń. Mama chłopca opisuje, co czuła: – Byłam pełna obaw, niecierpliwości, smutku, ale i radości. Kiedy dotarliśmy na salę przedzabiegową, była pełna dzieci w łóżeczkach. Widać było, że niektóre maluchy mają już szpitalne doświadczenie, a inne mają przejść operację po raz pierwszy. Serce krajało się na widok niewinnych dzieci czekających na zabiegi i rodziców, którzy starali się nie poddawać emocjom i robili dziarskie miny.
Poza uczuciami, których doświadczała rodzina Drew na widok innych dzieci, musieli również być dzielni dla swojego Maluszka.
Gdy Drew wybudził się po operacji i otworzył oczka, jego mama rozpłakała się. Po raz pierwszy od urodzenia patrzył prosto obojgiem oczu. Zachowanie chłopca z miejsca zaczęło ulegać zmianie. W tym samym dniu, w którym odbył się zabieg, synek spacerował wzdłuż kanapy, dając rodzicom do zrozumienia, że jego wzrok się poprawił.
Pierwsza operacja się powiodła, ale osiem tygodni później oczy Drew znów zaczęły się rozbiegać. Okulista dziecięcy zdecydował, że konieczny będzie kolejny zabieg, aby dalej skorygować mięśnie w oczkach chłopca.
Urodziny Drew wypadały na miesiąc przed terminem drugiej operacji i rodzice postanowili zwrócić się do wszystkich zaproszonych osób z wyjątkową prośbą, aby zamiast prezentów dla Drew przynieśli niezapakowany podarunek, który trafiłby do szpitala dziecięcego, gdzie operowany był chłopczyk, lub przekazali dowolną kwotę dla Children’s Eye Foundation (Fundacja na rzecz leczenia wzroku dzieci).
Odzew na tę prośbę zaskoczył rodziców Drew. – Prezentami dla małych pacjentów szpitala dziecięcego byliśmy wręcz zasypani, a i darowizny dla Fundacji były hojne. Byliśmy wdzięczni wszystkim, którzy wybrali ten wyjątkowy sposób, by uczcić urodziny naszego synka.
Gdy nadszedł dzień drugiej operacji Drew, rodzina napełniła zabawkami trzy wielkie torby i ruszyła do szpitala. Kiedy dotarli do recepcji z ogromnym ładunkiem zabawek, „personel myślał, że mamy nierówno pod sufitem” – relacjonuje mama chłopca. Niezrażona tym faktem, rodzina Drew zaczęła rozdawać prezenty czekającym na zabieg dzieciom. Efekty były wspaniałe. – Niektórzy rodzice wzruszyli się do łez (jak ja sama!) – wspomina mama Drew – a inni patrzyli na nas z niedowierzaniem. Nie mogę wypowiadać się w imieniu męża, ale mnie doświadczenie to przyniosło taką satysfakcję, jakiej nie czułam jeszcze nigdy w życiu.
Pracownicy Children’s Eye Foundation są ogromnie wdzięczni rodzicom Drew za rozpowszechnianie informacji o zaburzeniach wzroku u dzieci i mają nadzieję, że i inni przyłączą się do nich. Jeśli państwo lub ktoś, kogo znacie, chciałby podzielić się doświadczeniem związanym z problemami z widzeniem, zgłoście się do programu Małych Ambasadorów, takich jak Drew.