Operacja zeza

Operacje zeza polegają na osłabieniu bądź wzmocnieniu odpowiednich mięśni zewnątrzgałkowych tj. mięśni poruszających gałką oczną. Odpowiedni efekt uzyskuje się przez skrócenie mięśnia (jego wzmocnienie) lub odcięciu go i przyszyciu bardziej do tyłu od pierwotnego przyczepu (osłabienie mięśnia). Wszystkie operacje zeza przeprowadzane są metodą tradycyjną i nie ma możliwości przeprowadzenia ich za pomocą lasera.

Przygotowanie do operacji zeza

Operacje zeza przeprowadzane są w narkozie (pełnym znieczuleniu). Zwykle wykonuje się je w trybie ambulatoryjnym tj. pacjent przychodzi na czczo, wykonywany jest zabieg i po kilku godzinach jest wypisywany do domu. Decyzje o wypisie do domu podejmuje indywidualnie anestezjolog na podstawie stanu klinicznego.

Bardzo ważne jest zgłoszenie się na zabieg na czczo tj. 6 godzin po ostatnim posiłku i piciu. Jeśli zabieg jest przewidziany rano nie wolno pić ani jeść po północy. Jeśli zaś operacja zeza przewidziana jest po południu można zjeść lekkie śniadanie, nie później jednak niż o godzinie 8 rano.

7-14 dni przed operacją konieczne jest wykonanie następujących badań dodatkowych:

Dodatkowo warto przed planowaną operacją zaszczepić się przeciwko żółtaczce wszczepiennej typu B. Cztery tygodnie po pierwszym szczepieniu podaje się drugą dawkę. Bezpieczny poziom przeciwciał uzyskuje się 2 tygodnie po drugiej dawce. Trzecie szczepienie wykonane po upływie 6-12 miesięcy zabezpiecza przed zakażeniem przez około 5-8 lat. Skuteczność szczepienia można sprawdzić badając poziom przeciwciał we krwi.

Niekiedy, w razie istnienia chorób ogólnych anestezjolog może zalecić wykonanie innych badań lub dodatkowych konsultacji specjalistycznych.

W czasie operacji pacjent musi być zdrowy, bez objawów infekcji górnych dróg oddechowych tj. kataru, kaszlu itd.

Należy pamiętać o zabraniu piżamy lub lekkiego dresu.

Zalecenia pooperacyjne

Sama operacja trwa około pół godziny. Po operacji zakładany jest opatrunek, który pozostaje na oku do rana następnego dnia. Przez kilka tygodni po operacji stosuje się krople przeciwzapalne (Tobradex) 3 razy dziennie po jednej kropli. Jeśli rano, po nocy, oko jest zaropiałe, sklejone wydzieliną ropną wskazane jest przemywanie oka letnią, przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną. Przez kilka tygodni po operacji oko jest zwykle zaczerwienione, obrzęknięte. Przez kilka dni po operacji oko może boleć, łzawić. Założone szwy mogą dawać uczucie jakby ‘’coś wpadło do oka’’. Stosuje się szwy rozpuszczalne, które rozpuszczają się do 6 tygodni po operacji. Szwy te nie wymagają usuwania.

Przez miesiąc po operacji nie wolna pływać i należy chronić operowane oko przed zabrudzeniem. Przez 2-3 tygodnie należy też powstrzymywać się przed dużymi wysiłkami fizycznymi. Zwykle można wrócić do pracy, szkoły czy przedszkola po 2 tygodniach od operacji.

Pierwsza kontrola jest zwykle około 7 dni po operacji i ocenia się na niej przebieg gojenia. Kontrola ustawienia oczu przeprowadzana jest 2-3 miesiące po operacji i służy do oceny odległych efektów operacji zeza i zaplanowania dalszego postępowania.

↑ Do góry

Regulamin rejestracji | Polityka prywatności